streda 10. júna 2015

Chýbajúce základy ohrozujú celú „stavbu“

Keď idete stavať dom, alebo budovu, začínate od základov.
Takto by ste mali postupovať aj v prípade vášho podnikania – vašej firmy. 
Poznáme veľa firiem, ktoré síce fungujú a produkujú určité príjmy, ale tie čísla v účtovnej uzávierke by mohli byť aj krajšie a „tučnejšie“. Hlavný dôvod všetci to poznáme: zákazníci neprichádzajú a nie je komu predávať. Túto situáciu dokáže zmeniť praktický marketing. Preto píšem že praktický, lebo teórií je dosť na internete a v rôznych knihách, ale praktické príklady chýbajú – pochopiteľne, lebo nikto nechce prezradiť svoje tajomstvá a Know - How.

Ale ešte predtým ako by sme začali riešiť rôzne praktiky, musíme si dať do poriadku základné veci. Jednou je aj firemná identita – firemná tvár. Základným kameňom je logo a farebná schéma.

Tvár potrebuje aj vaša firma a musí byť jednoznačne identifikovateľná.
Veľakrát mi volajú podnikatelia, že by potrebovali vizitku alebo web-stránku, ale nemajú ani predstavu o tom, ako by to malo vyzerať, čo by tam chceli mať. Keď sa ich opýtam na logo, resp. firemné farby, dostanem „prekvapujúcu“ odpoveď, že nič také nemajú, len aby to bolo pekné a dobre vyzeralo. No super, toto mám „najradšej“. Ideme si stavať dom, ale nemáme projekt.

Logo a firemné farby sú základom. Všetky ďalšie veci - ako vizitka, hlavičkový papier, firemná brožúra, web-stránka, prezentácia, polep auta, atď. musia vychádzať z týchto dvoch základných faktov. Nemôžete mať predsa ružovú vizitku, modrú web-stránku a k tomu hlavičkový papier alebo firemnú brožúru v zelenej farbe. Takto nikto nebude vedieť a nikto si nezapamätá, že o akú firmu sa jedná, že ktorú firmu má vyhľadávať. Musíme si uvedomiť, že ak naša firma nebudeme jednoznačne identifikovateľná, ani zákazníci vás nebudú môcť na základe čoho vyhľadávať.


Tak, ako ani pri betónovaní základov nešetríme cementom - nemali by ste šetriť ani pri budovaní základov vašej firmy. Aby sa vaša firma bez základov nezosypala, budúcnosť vašej firmy a budúcnosť vašich zamestnancov musia stáť na pevných základoch.

1 komentár:

Vyhradzujeme si právo mazať a upravovať nevhodné príspevky.